czwartek, 2 grudnia 2010

z serii Kuchnia antyrakowa - dziś czosnek

Bez względu na to czy jesteś zdrowy czy w trakcie leczenia, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że Matka Natura obdarzyła Nas wszystkim, czego potrzebujemy zarówno do tego, aby być Zdrowym jak i Szczęśliwym.

Tylko człowiek w swojej arogancji wybrał co innego winę oczywiście odżegnując od Siebie, bo przecież "takie jest Życie". Otóż NIE ! Życie jest takie, jakich dokonujesz wyborów. Co to ma wspólnego z kuchnią antyrakową ?

Otóż panowie w białych kitlach dowiedli, iż komórki rakowe giną na szkiełku laboratoryjnym w ciągu 15 min. będąc potraktowane ekstraktem z czosnku !

Posiada właściwości bakteriobójcze o czym wiedzą nasze babcie. Ponadto wykazuje bardzo dobre działanie, gdy chodzi o raka okrężnicy, piersi, płuc i prostaty. Badania wykazały zmniejszanie się guzów rakowych nerki i prostaty u chorych, którzy przyjmowali największe ilości tego specyfiku.

Jednakże jak i ze wszystkim trzeba uważać, ponieważ czosnek obciąża wątrobę. Jeśli ktoś nie może podjąć się zażywania go np. jako dodatek do chleba lub na surowo można zastosować ekstrakty z czosnku. Im mniej przetworzone tym oczywiście dla przyjmującego lepiej.

W następnych odcinkach o siostrze cebuli i bracie porze :)

---
Jeżeli zainteresowała Cię treść tej wiadomości, zaprenumeruj ten blog i bądź na bieżąco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

rak jest uleczalny: