piątek, 17 grudnia 2010

"Food detective", czyli wyśledź co Ci w brzuchu gra


Nowe badania nad wpływem żywności na życie i funkcjonowanie człowieka w chorobie zaowocowały opracowaniem zestawu Food Detective angielskiej firmy Cambridge Sciences z/s w UK.
Jego głównym zadaniem jest wyśledzenie na podstawie zawartych chemicznych odczynników - jaki rodzaj pożywienia wywołuje u nas nietolerancję pokarmową. Nietolerancja różni się od alergii pokarmowej, gwoli ścisłości.
O ile alergia pokarmowa wywołuje objaw / reakcję nagłą, to reakcja na nietolerancję pokarmową jest niejako wytłumiona i zachodzi człowieka tylnymi drzwiami. Najczęściej wywołuje ledwo niezauważalne symptomy, np. rumień na twarzy czy innych częściach ciała, zwyrodnienia, długotrwałe dolegliwości jelitowe, a na końcu nowotwór.

O co w tym chodzi ?
Zjawisko związane jest z jednej strony z zespołem nieszczelnego jelita, z drugiej strony z niestrawionymi resztkami pokarmowymi.

Jeśli chcesz sprawdzić stan swoich jelit... możesz przeprowadzić prosty test. Zjedz buraczki i obserwuj zabarwienie moczu. Mocz, wbrew pozorom powinien pozostać koloru białego / żółtego bez jakichkolwiek oznak odcienia "buraczkowego". To rola jelita cienkiego.
Jelito grube można sprawdzić w ten sposób, iż zjadasz obfitą porcję twarogu. Przesyłka z jelit :) powinna być ładnie opakowana w śluz (vide Małachow - Życie bez robaków) oraz koloru bardzo jasnego. Niestety wymaga to przełamania się i oglądania efektów końcowej pracy swoich jelit, ale z pewnością warto. Jedzenie powinno być wydalone max w ciągu doby po zjedzeniu, jeśli jest inaczej oznacza to, że np. w przypadku mięsa o tyle dłużej zatruwa ono Twój organizm.

Każdy biolog powie, że na stan idealnego zdrowia / dobrostanu składa się zarówno przyjęcie posiłku w tym dokładne zmielenie w ustach, trawienie jak i wchłanianie.
Na tym ostatnim etapie wkracza Food Detective.
Czasami zdarza się tak, że niestrawione resztki pokarmowe na skutek nieszczelnego jelita przenikają ściany jelitowe i wywołują... reakcję obronną organizmu w postaci uwrażliwienia naszego systemu odpornościowego (konkretnie limfocytów T) na owe składniki pokarmowe. Zjawisko reaktywności krzyżowej alergenów pojawia się, gdy przeciwciała IgE wytworzone pierwotnie w kierunku jednego alergenu wiążą lub rozpoznają podobne białko pochodzące z innego źródła. Dlaczego tak się dzieję ? właśnie ze względu na fakt, iż pożywienie dostaje się do ustroju NIE w postaci rozpoznawalnych związków chemicznych, ale można powiedzieć jako "ciało obce".
Efekt tego jest taki, iż następnym razem spożywając naszą ulubioną np. pizzę uruchamiamy w organizmie alarm.

Znane są przypadki wyleczenia przez zastosowanie diety eliminacyjnej bolesnych stawów, sklerodermy i rumieni.

Test przeprowadza się samemu. Koszt w UK to ok 250 zł. w Polsce na allegro ok 399.
Bez względu na koszt z pewnością warto, szczególnie, jeżeli ktoś przechodzi fazę aktywną choroby.

Jeżeli link do YT nie będzie widoczny proszę wpisać po prostu hasło: Food detective Instructional Video.

Wykorzystano fragment art. pt. "Wybrane aspekty alergii krzyżowej.
Dr n. med. Piotr Rapiejko1, dr n. med. Agnieszka Lipiec2
1. Klinika Otolaryngologii, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie
2. Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Akademia Medyczna w Warszawie

---
Jeżeli zainteresowała Cię treść tej wiadomości, zaprenumeruj ten blog i bądź na bieżąco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

rak jest uleczalny: